Закажан датумот за погребот на Оскар де ла Рента

25 октомври 2014

Официјалната церемонија по повод погребот на дизајнерот Оскар де ла Рента ќе се одржи во црквата Св. Игнатиј Лојола на 84 – тата улица која се наоѓа на Парк Авенијата, во Њујорк на трети ноември, каде блиски пријатели и членови на семејството ќе му ја оддадат последната почит на дизајнерот кој замина од овој свет  минатава недела.

Модните икони, Ана Винтур и Диан фон Фурстенберг кои беа и долгогодишни пријатели на дизајнерот, се очекува да присуствуваат на церемонијата. Имено, мисата каде за последен пат присутните ќе можат да се поздрават со великанот на модниот свет ќе се одржи во истата капела каде што беше погребана и Џеки Кенеди Оназис.

Оскар де ла Рента почина на 82 годишна возраст, по неколкугодишна битка против ракот.

Објавено:
25 октомври 2014
Категорија: 
Актуел