Жан Пол Готје најави крај!

26 мај 2021

Објавата „Крај“ како и описот на Инстаграм профилот „Крај на една ера“ ги загрижи фановите на Жан Пол Готје дека дизајнерот засекогаш се повлекува од модниот свет.

За потсетување, Готје во јануари минатата година го објави своето пензионирање, велејќи дека неговиот бренд ќе продолжи да работи.

 

Во тој контекст, Читасе Абе е младата дизајнерка која Жан Пол ја одбра за свој „креативен наследник“.

Веројатно тоа е и почетокот на новата ера на брендот, а нејзината прва колекција за „Жан Пол Готје“ ја очекуваме во јули, за време на неделата на Висока мода во Париз.

Од друга страна, на 28 мај, после шест години, од брендот најавуваат и ready to wear колекција.

Крајот се однесува на досегашната стратегија, а тоа е најавено и со видеото каде што можат да се видат и други брендови, што дополнително ја заинтригира модната јавност.

 

Ниту големите модни магазини со сигурност не можат да тврдат какви промени следат во модната куќа, но факт е дека на Готје уште еднаш му успеа да ја заинтригира јавноста, пред сè модната.

 

Објавено:
26 мај 2021
Категорија: 
Актуел
Прочитано:
438 пати
Тагови: 
Жан Пол Готје