Алта мода: Долче и Габана со спектакуларна ревија во Сицилија

8 јули 2019

 Околу 400 пријатели и соработници на модното дуо Долче и Габана, допатуваа изминатата недела на Сицилија. Поводот беше новото чртиридневно шоу на алта мода на познатата модна двојка. 

Доменико е роден на Сицилија, па за медиумите изјави дека ова шоу е посебно емотивно за него. 

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Suzy Menkes (@suzymenkesvogue) onJul 6, 2019 at 2:48pm PDT

 И покрај големиот број гости, Стефано и Доменико велат дека се потрудиле ова шоу да биде интимно, езотерично, за разлика од останатите. 

„Долина на храмовите“ во градот Агриџенто беше местото кое овој пат го избраа за да ја раскажат својата модна, но и животна приказна.

Тие повторно се повикаа на историјата, па се освртнаа на грчките корени на италијанските острови.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Suzy Menkes (@suzymenkesvogue) onJul 6, 2019 at 2:15pm PDT

 „Културата е комплициран свет. Ова е многу лична приказна. Ние само сакаме да го споделиме со луѓето кои се чувствуваат исто како и ние“.

Токму такви се и креациите - спој на грчката и италијанската естетика.

Сјајот, богатите материјали, украсите, а сето тоа надополнето со автентичен и скапоцен накит, ги прават креациите уникатни и впечатливи.

Секој од фустаните е наречен по некоја грчка божица, а сигурни сме дека и тие што ќе ги носат ќе се чувствуваат така.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Suzy Menkes (@suzymenkesvogue) onJul 6, 2019 at 1:43pm PDT

Од друга страна, на дел од фустаните има мотиви и ефект на порцелански слики, нешто по што Сицилија е препознатлива.

Хелена Кристенсен беше еден од моделите што ја предводеа ревијата и со своето присуство го збогатија шоуто.

Во продолжение погледнете ја нивната нова модна приказна:

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Suzy Menkes (@suzymenkesvogue) onJul 6, 2019 at 1:31pm PDT

 

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Suzy Menkes (@suzymenkesvogue) onJul 6, 2019 at 12:27pm PDT

 

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Suzy Menkes (@suzymenkesvogue) onJul 6, 2019 at 2:45pm PDT

 

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Suzy Menkes (@suzymenkesvogue) onJul 6, 2019 at 1:51pm PDT

 

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Nina Gulien (@ninagulien) onJul 7, 2019 at 4:42am PDT

 

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Barirah (@barirahmaddi) onJul 7, 2019 at 5:48am PDT

 

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Dolce & Gabbana (@dolcegabbana) onJul 5, 2019 at 8:49am PDT

 

 

 

Објавено:
8 јули 2019
Категорија: 
Колекции
Прочитано:
1.719 пати