„Ателје Версаче“: Гламурозни фустани инспирирани од грчката уметност

31 јануари 2020

Иако не учествуваа на неделата на Висока мода во Париз, „Ателје Версаче“ оделно ја претстави својата колекција, за пролет-лето 2020 година.

Како пренесуваат, инспирацијата за гламурозните креации ја црпеле од грчката уметност, но и футуристичката архитектура и историјата на модната куќа.

За создавање на креациите биле потрошени многу часови, а употребени внимателно осмислени конструкции, монистра и украси создадени од уметници, рачно сликани материјали...

Во рамки на брендот постои и таканаречена „Експериментална лабораторија“, каде тимот на „Ателје Версаче“ постојано врши истражувања и подобрувања во односно на иновативни материјали и технологија, што ќе се користат за создавање на уникатни креации, како што се овие од споменатата колекција.

 

фото: facebook.com/hautecoutureweek

Објавено:
31 јануари 2020
Категорија: 
Колекции
Прочитано:
952 пати