Детската колекција на Долче и Габана ќе ви ја стопли душата овој дождлив ден!

8 ноември 2014

Омилениот италијански луксузен бренд Долче и Габана ги почести најмилите со неодолива детска колекција за сезоната есен/зима 2015 – та година.

Дел од парчињата сместени во колекцијата се мини верзија од нивните веќе познати модели за големи дами, но има и некои сосема нови што се вистински празник за очите.

dolce-and-gabbana-winter-2015-child-collection-38

Во колекцијата се сместени шармантни фустанчиња од тантела за најмалите дами, но и такви со препознатливиот цветен принт на брендот.

dolce-and-gabbana-winter-2015-child-collection-14

Зимските парчиња од колекцијата се направени од добро познатите материјали со кои Долче и Габана работат години наназад, но на нив можете да ги забележите аплицирани и клучевите како неверојатно сладок детаљ што веќе се навикнавме да го гледаме во колекциите за возрасни.

dolce-and-gabbana-winter-2015-child-collection-30

Фасцинантните дизајнери ниту овој пат не заборавиле на момчињата, па така во колекцијата се сместени и бројни парчиња за малите урбани момци.

dolce-and-gabbana-winter-2015-child-collection-49

 

Како и парчињата за малите девојчиња, така и кај момчињата, можеме да забележиме многу сличности со машката колекција за возрасни на Долче и Габана, во која преовладува сивата боја, витешките моменти кај блузите, крзнените јакни, но и топлите и удобни џемпери за безгрижна зима на најмилите.

dolce-and-gabbana-winter-2015-child-collection-50

Брендот својата прва детска колекција ја лансираше назад во 2012 – тата година, со што застана рамо до рамо со останатите светски брендови што во својата понуда имаат и парчиња за деца.

dolce-and-gabbana-winter-2015-child-collection-31

Како што ќе кажат самите дизајнери, лансирањето на детската колекција отсекогаш било предизвик за нив, со оглед на тоа што тие многу малку знаеле за децата и нивните потреби.

dolce-and-gabbana-winter-2015-child-collection-35

„Братот на Доменико има три деца на возраст од две до шест години. Детската линија што ние ќе ја лансираме ќе биде едноставно продолжение на светот на Долче и Габана, во однос на материјали, бои, принтови, крој и функција“, изјави Стефано Габана во 2012 – тата година.

dolce-and-gabbana-winter-2015-child-collection-04

Во нивната колекција има парчиња за дечиња од најмала возраст, па сѐ до 10 – годишна возраст.

Лансирањето на детски колекции не е новитет во модниот свет. Долче и Габана ги следат чекорите на останатите светски брендови меѓу кои и Гучи, Марни, Стела Мекартни, Ланван и Дијан фон Фурстенберг.

dolce-and-gabbana-winter-2015-child-collection-56

Иако дизајнерите на ваквите детски колекции им посветуваат подеднакво исто внимание како и на оние за возрасни, факт е дека ваквите луксузни детски колекции се многу далеку од заработката што ја има глобалната детска индустрија, а која изнесува околу 150 милијарди американски долари.

Објавено:
8 ноември 2014
Категорија: 
Колекции