Диор доследни на феминизмот и автентичноста на стилот

27 септември 2023

Марија Грација Кјури со својата пролет/лето 2024 колекција останува доследна феминизмот во модата и спојот на минатото и сегашноста.

Пораката е дека секоја жена е приказна за себе, што одлично се прикажа низ бунтовничките креаци во еден вид на париски нео-гранџ стил.

Моќни аутсајдерки во костуми, но и фустани од тантела ги следеа здолништа со висок шлиц, неутрална палета на бои, кошули со еден ракав, суптилно транспарентни фустани, блејзери што ѝ ласкаат на женската силуета.

Навистина сакам да созадам облека која што барем малку докажува дека секој може да го персонализира својот стил.

А тоa овој пат изгледаше вака:

Фото: Vogue/Getty

Објавено:
27 септември 2023
Категорија: 
Колекции