Модна ревија: Жан Пол Готје, висока мода, пролет 2013

16 мај 2013

За последната колекција на висока мода за инспирација дизајнерот се сврте кон исток, поспецифично Индија, и на моден начин им оддаде почит на индиските Роми и боите на државата Раџастан. Жан Пол Готје прави микс на стиловите на Ромите и индиските махараџи преку употребата на асиметрични форми и отворени раменици, долги фустани од повеќеслоен шифон кои се шират под колковите, детали од тил, златни појаси и на везови во боемски стил.

 

 

 

 

 

Објавено:
16 мај 2013
Категорија: 
Колекции