Најдобрите креации на Алесандро Микеле што блеснаа на црвените килими

25 ноември 2022

Алесандро Микеле најави дека ќе ја напушти функцијата креативен директор на Gucci во средта оваа недела. Дизајнерот ја извршуваше својата главна улога повеќе од седум години, а работеше во компанијата повеќе од две децении.

Во објавата на Инстаграм, Микеле напиша: „Во овој долг период, Gucci беше мојот дом, моето посвоено семејство. На ова пошироко семејство, на сите поединци кои се грижеа за него и го поддржаа, ја испраќам мојата најискрена благодарност, мојата најголема и најсрдечна прегратка. Заедно со нив посакував, сонував, замислував. Без нив, ништо од она што го изградив немаше да биде возможно".

Она што го создаде Микеле, во голем дел, беше честопати и добредојдено на најголемите црвени теписи во светот. Некои од нaјпопуларните личности, меѓу кои Хари Стајлс, Били Ајлиш, Дакота Џонсон, изградија визуелен идентитет нераскинлив од ексцентричниот вкус на Микеле.

Фото: Vogue

Фото: Vogue

И да не ја заборавиме неговата разиграност! Некои од најнезаборавните примери го фклчучуваат изгледот на Џаред Лето на Мет Гала 2019 година, кога тој сосебе носеше копија од својата глава, и беше облечен во жешко црвена свлилена наметка и впечатлив блескав накит со дијаманти преку целото торзо.

Фото: Vogue

На оваа листа се вбројуваат и A$AP Rocky облечен во свилен шал во бабушка стил во 2018 година; зелените ракавици на Џоди Тарнер на филмскиот фестивал во Венеција претходно оваа година; виолетовиот пердуфест шал на Хари Стајлс на Греми 2021 година; и омбре фустанот на Џесика Честејн за Оскарте во 2022.

Фото: Vogue

Фото: Vogue

Во прилог ги претставуваме најдобрите креации на Алесандро Микеле што блеснаа на црвените килими во текот на изминатите години.

 

Објавено:
25 ноември 2022
Категорија: 
Стории
Прочитано:
499 пати