Ве потсетуваме на модата од серијата „Династија“

27 април 2015

dynasty-cast-photo

Една од најпопуларните и први сапуници од 1980-тите е секако „Династија“. Се емитуваше од 1981 до 1989 година, а нашите родители тогаш со нетрпение очекуваа да видат што ќе се случи кај богатото семејство Карингтон.

Џон Форсит се најде во улога на тајкунот Блејк Карингтон, а неговата нова сопруга Кристл беше Линда Еванс. Еден од синонимите на серијата е и Џоан Колинс, односно Алексис, поранешната сопруга на Блејк и негова најголема непријателка.

krystal-blake-alexis-dynasty

Но, освен што „Династија“ предизвика револуција во телевизиските програми, сликата за тоа како живеат богатите беше претставена и преку модата.

Телевизиското шоу изобилуваше со одлична мода од 1980-тите и кога е облеката во прашање, но и фризурите, модните додатоци, шминката...

krystle-fur-coast-dynasty

Парчињата со големите и поткренати потполнки кои ги носеа Еванс и Колинс влијаеа и врз вкусот на широката публика...За изгледот на ликовите во серијата се грижеше костимографот Нолан Милер, кој всушност и го наметна тој тренд.

krystle-dynasty-linda-evans

Всушност, Линда Еванс природно имала широки раменици, кои Милер дополнително ги нагласил со потполнки. Но, за да формира униформиран изглед, тој им ставил потполнки и на креациите на останатите актерки.

joan-collins-red-lipstick-dynasty-makeup

Во трендовите од 1980-тите спаѓаат и златните тонови и накит, како и украси.

Кога е косата во прашање, фризурите се најчесто совршено „истапирани“, независно дали се работи за кратка или долга коса, а шминката е драматична, со посебен акцент на очите.

alexis-carrington-dynasty-fashion

alexis-dynasty

alexis-krystle-dynasty-80s-style

alexis-krystle-dynasty-style

diahann-carroll-joan-collins-dynasty

dynasty-alexis-hair-1980s

dynasty-cast-new-york-magazine

dynasty-cast-photo-tv-show

dynasty-joan-collins-hat-alexis

dynasty-kystle-hair

heather-locklear-dynasty-80s

joan-collins-alexis-carrington-dynasty

krsytle-glam-beauty-dynasty-80s

Објавено:
27 април 2015
Категорија: 
Стории