Емотивните моменти на облеката и накитот на кралицата

31 август 2013

Лондонскиот дизајнер Норман Хартнел е мажот кој го креираше изгледот на кралицата Елизабета за сите важни и посебни пригоди во нејзиниот живот.

Тој го дизајнираше венчалниот фустан кога се мажеше за Војводата од Единбург во 1947 година, како и фустанот што го носеше при крунисувањето во 1953 година. Негови се и бројните наметки кои кралицата ги носеше во многу други државни пригоди.

Неговите креации го создадоа нејзиниот кралски имиџ, како и што доликува.

 

елизабета 1 Венчавката на принцеза Елизабета за нејзиниот трет братучед, поручникот Филип Маунтбатен. Во 1947 година, во период на строгите поствоени години се случи долгоочекуваниот гламурозен момент. Фустанот од Хартнел се состои од симболите на раѓање и растење.

елизабета 2 Покажувајќи ја длабоката почит кон монархот, кралицата ја пренесе златната жолтата боја од кралската куќа од Тајланд на нејзинот фустан изработен од Хартнел, наменет за нејзините посети во јужно-источното царство во 1972 година

елизабета 3 Веењето на британското знаме отсекогаш било едно од највисоките задолженија на кралицата. Нејзиниот избор повторно беше лондонскиот креатор, кој што создаде златна креација за нејзиниот тринеделен престој во Нигерија во 1956 година, при што се обрати од тамошниот парламент.

елизабета 4 Уште една елегантна креација за кралицата, овојпат за венчавката на нејзината сестра, принцезата Маргарет за Ентони Армстронг Џонс (Лорд Сноудон) во 1960 година. Елизабет тогаш имаше 34 години, а истата година се роди и нејзиното трето дете, принцот Ендрју.

накит 1 Кога стана мајка на принцот Чарлс во 1948 година, Кралицата носеше брош во форма на корпа со цвеќе на реверот, подарок од нејзините родители, за да го одбележат раѓањето на нејзиниот син и неа.

Вистински јазол на љубовта:Изборот на накит на кралицата секогаш е внимателно одбран. Овој брош е свадбен подарок од кралицата Мери,а го носеше на свадбата на сестра и Маргарет. А исто така го носеше и на венчавката на Кејт и Вилијам Вистински јазол на љубовта:Изборот на накит на кралицата секогаш е внимателно одбран. Овој брош е свадбен подарок од кралицата Мери,а го носеше на свадбата на сестра и Маргарет. А исто така го носеше и на венчавката на Кејт и Вилијам

Како нешто позајмено, Елизабета ја носеше дијадемата од мајка и, на нејзината свадба со Принцот Филип во 1947 година. Принцезата Ана ја позајми истата дијадема за нејзината свадба со Капетанот Марк Филипс во 1973 г.(десно) Како нешто позајмено, Елизабета ја носеше дијадемата од мајка и, на нејзината свадба со Принцот Филип во 1947 година. Принцезата Ана ја позајми истата дијадема за нејзината свадба со Капетанот Марк Филипс во 1973 г.(десно)

за нејзиниот 18.роденден, Елизабета од родителите ја доби оваа алка од сафири од Картиер (1944) за нејзиниот 18.роденден, Елизабета од родителите ја доби оваа алка од сафири од Картиер (1944)

Десно: цветен брош од 23.6 каратен розов дијамант. Оригиналниот камен е од Африка и е свадбен подарок на кралицата од канадски геолог, а вментнат од Картиер во оваа форма во 1952; Лево: Подарок за 5 годишнината од бракот од нејзиниот сопруг. Алката е од дијамант, рубин и сафир Десно: цветен брош од 23.6 каратен розов дијамант. Оригиналниот камен е од Африка и е свадбен подарок на кралицата од канадски геолог, а вментнат од Картиер во оваа форма во 1952;
Лево: Подарок за 5 годишнината од бракот од нејзиниот сопруг. Алката е од дијамант, рубин и сафир

Лево: Обетки со бисер и дијамант, подарок од нејзината баба за 21.роденден, кои Елизабета ги носеше на нејзината свадба во 1947 година. Десно: Свршувачкиот прстен од Принц Филип од дијамант и платинум. Всушност прстенот е направен од камењата од дијадемата што припаѓала на неговата мајка, Принцезата Алиса од Грција Лево: Обетки со бисер и дијамант, подарок од нејзината баба за 21.роденден, кои Елизабета ги носеше на нејзината свадба во 1947 година.
Десно: Свршувачкиот прстен од Принц Филип од дијамант и платинум. Всушност прстенот е направен од камењата од дијадемата што припаѓала на неговата мајка, Принцезата Алиса од Грција

 

 

 

 

 

Објавено:
31 август 2013
Категорија: 
Фото галерија