Имате широки колкови, а тесен горен дел? Ова се вистинските модни совети за вас

16 февруари 2022

Ако го кликнавте насловот, добредојдовте во групата жени што спаѓаат во групата „Тип на тело: Круша“.

Македонските жени имаат најчесто ваков облик на тело, а во продолжение ќе прочитате практични совети како да го истакнете најдоброто со облеката.

Со оглед на тоа дека кај овој тип тело, рамениците и горниот дел од телото е потесен, градите се помали, а колковите и бедрата се широки, ставете го акцентот токму на горниот дел, со цел да добиете складна пропорција.

 

Што да избегнувате

-Парчиња со рамен крој кои го сокриваат струкот

-Не носете претерано тесни фармерки или панталони

-Избегнувајте принтови и материјали со текстура при изборот на панталони

-V израз при изборот на блузи 

-Тесни кратки ракави кои ќе ве сечат

-Ѕвонести ракави со 3/4 должина

-Избегнувајте јакни со должина до колковите

-Фармерки со низок струк

-Фустани со прав крој

 

Што да практикувате:

-Инвестирајте во добар градник, со пуш-ап (но не претерувајте)

-Во горниот дел носете посветли бои

-Носете принтови што привлекуваат внимание, ткаенини со текстура и детали

-Носете облека која го нагласува струкот - кратки јакни, струкирани парчињам, сакоа и капути со дворедно закопчување...

-Слоевито облекување во горниот дел исто така создава визуелна складност

-Носете потемни бои во долниот дел

-Фармерки со висок струк, ѕвонести ногавици или широки, прави....

-Кошули со панделки или други украси во горниот дел

-Карнери во горниот дел - може да биде и некоја креација со голи раменици

-Фустани во А-форма 

 

А сето ова во продолжение можете да го видите низ фотографиите:

 

Објавено:
16 февруари 2022
Категорија: 
Направи сам
Прочитано:
12.216 пати