Како да исчистите кожна јакна?

7 ноември 2018

Со оглед на тоа дека температурите се над просекот за ова време од годината, веруваме дека повеќе од вас сè уште не ги спакувале кожните јакни. А и ако планирате тоа да го сторите наскоро и притоа ќе сакате да ја исчистите од нечистотиите, советите во продолжение ќе ви бидат од корист:

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by XoSara Outfits (@xosara_outfits) onNov 7, 2018 at 6:57am PST

 

Отстранување мрсни дамки

...и притоа мислиме најмногу да делот на околувратникот и ракавите. Погледнете ги добро овие делови од јакната и ако забележавте дамки, послужете се со некој од триковите:

-Гума за бришење: добар сојузник во бришење на дамките од околувратникот. Избришете го овој дел од накната, а потоа поминете нежно со стара четкичка за заби (влакненцата нека не бидат премногу груби, да не ја оштетите кожата).

-Бебе пудра“: Истурете малку пудра врз дамката, оставете да делува макар 10 минути а вишокот на пудрата отстранете го со четкичка за заби. Ако дамките се длабински, тогаш чистењето оставете го на професионалци. 

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by INSTA VOGUE (@meheriftikhar) onNov 7, 2018 at 6:29am PST

 

Дамки од пот

-Сода бикарбона: Нежно тријте ја дамката со влажна крпа претходно навлажнета во раствор со сода и вода. Или пак, поминете го местото со влажна крпа, а потоа ставете сода и оставете да отстои неколку часа или преку ноќ, а потоа пребришете ја јакната со мека крпа или со хартиени бришачи.

 

 

Останати дамки

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by ilovestreetstyle (@myfashion_streetstyle) onNov 3, 2018 at 9:12pm PDT

-Паста за заби: На дамката нанесете многу мало количество паста за заби, но внимавајте да не е гел паста. Земете мека крпа и нежно тријте сè додека дамката не исчезне. Не претерувајте со триењето, за да не го оштетите површинскиот слој на кожата. Остатокот од пастата отстранете го со чиста и влажна крпа.

-Медицински алкохол: Ако на јакната забележите мувла, во тој случај помешајте малку медицински алкохол и вода во размер од 1:1. Натопете ја крпата во течноста и добро исцедете, а потоа пребришете го саканиот дел. Со друга влажна крпа повторно пребришете го истото место. Потоа нанесете соодветен омекнувач за кожа, за да спречите исушување и пукање на кожата, а со тоа ќе ја направите и малку поотпорна на идни дамки. Ако немате такво средство дома, направете го сами. Помешајте оцет и ленено масло во размер 1:2. Нанесете го на кожата и чекајте 15 минути, а потоа полирајте со чиста крпа, додека кожата не стане сјајна.

Објавено:
7 ноември 2018
Категорија: 
Направи сам
Прочитано:
1.271 пати