Како да комбинирате свечени тоалети во зима?

9 јануари 2015

Свечената вечерна тоалета е наједноставен начин да постигнете максимална елеганција за минимално време. Но, во овој период од годината со екстремно ниски температури, потешко се одлучуваме за таква варијанта, дури и кога е приоритетна.

Секако, постои решение и за соодветен спој на свечените тоалети со температурите под нулата. Иако класиката налага долги фустани, најчесто комбинирани со високи потпетици и елегантен капут наметнат преку рамената, сепак веќе неколку сезони наназад дизајнерите „ризикуваат“  со малку похрабри варијанти кои излегуваат од комфортната зона.

Барбери Барбери

Еден од најпопуларните неконвенционални свечени изгледи е фустан од свила во комбинација со кратка јакна, која дава слоевитост и контарст.  Такви варијанти предложија Мијуча Прада, Џозеф Алтузара и Кристофер Бејли во нивните актуелни зимски колекции.

Друго екстравагантно решение за топла елеганција е нежен, па дури и транспарентен фустан спарен со дебел и удобен капут со крзно, како во комбинациите на Фенди и Џереми Скот за Москино.

Фенди Фенди

Оние што преферираат  дозирана возбуда во изгледот, а сепак сакат да ја задржат елеганцијата, можат да одберат светкав фустан во комбинација со долг капут или палто со нагласена половина.

Москино Москино

На крај секогаш останува и најсигурната варијанта со долг крзнен капут под кој ќе ѕирка вашата минималистичка тоалета со линија што ја следи вашата силуета, како што предлага Валентино.

Валентино Валентино

Алтузара Алтузара

Миу Миу Миу Миу

Прада Прада

Џамбатиста Вали Џамбатиста Вали

 

 

Објавено:
9 јануари 2015
Категорија: 
Направи сам