Како да одберете совршен модел фармерки за вас?

14 јануари 2022

Изборот на совршени фармерки што добро ќе ви стојат е навистина тешка работа, па така најчесто ќе најдеме еден модел до кој се држиме во разни нијанси.

Но, како поминуваат сезоните, така се менуваат и трендовите, па секогаш постои некој нов модел што ни се допаѓа, но за кој не сме сигурни дека добро нѝ прилега.

Fashion Wanderer

Во светот на модата, постојат правила според кои може да се движите кога одите во шопинг на фармерки, а истите ви ги презентираме во прилог.

-Иако секоја сезона се менуваат трендовите, вие не мора секогаш да се водите по тоа, бидејќи некогаш едноставно, некој тренди модел што ви се допаѓа, не е за вас.

-Секогаш кога пробувате фармерки, облечете ги, прошетајте се, седнете за да можете да видите дали ви се удобни. Ако се создаваат набори околу половината или кај задникот, тогаш ви треба поголем број или сосема друг модел.

good_housekeeping

-Долгите нозе истакнете ги со тесни, slim fit фармерки.

-Избледениот ефект, како и извезените украси ќе ве направат визуелно поошироки, па ако сакате да зголемите одреден дел од телото, послужете се со овој трик.

-Раздвоените џебови визуелно го шират задникот. Ако се позиционирани високо, тогаш го издолжуваат.

-На дамите со полна фигура, најмногу им одговараат фармерки со малку пошироки ногавици, да бидат во сразмер со колковите.

MFMK

-Веќе знаете дека темните фармерки ги кријат килограмите, но нема да згрешите и доколку одберете соодветни фармерки во светла нијанса и ги комбинирате на стилски начин.

-На ниските девојки со ситна градба најдобро им стојат тесни фармерки со стандарден струк.

-На високите девојки со долги нозе им стојат најголем дел од моделите, па може да експериментираат дури и со оние ѕвонести ногавици.

-Дамите со овој облик на тело, најдобро ќе се чувствуваат во фармерки со малку понизок струк.

-Нискиот струк ги истакнува облеиниите и задникот, но прави дополнителни „спојлери", па ако не сте во топ форма, избегнувајте ги.

nydj

-Широките ногавици се за оние дами со облик на тело во форма на „крушка“.

-Високиот струк им одговара на  повеќето, затоа што ги сокрива вистинските места, го истакнува струкот, ги издолжуваат нозете.

-„Средниот с трук“е точно под  папокот и може да одговара на различни фигури, но ако имате поизразени облини, може да не ви е најудобен, затооа што ќе ве „сече“ таму каде што нема да сакате - не само во однос на удобност, туку и визуелно.

- Должината до зглободи изгледа одлично на сите типови обувка - со потпетица, балетанки, чими. Оние со скратени ногавици, може визуелно да ги скратат нозете, но исто така супер изгледаат на сите обувки и ги истакнуваат текнките зглобови.

 

Ви помогнавме ли?

 

Објавено:
14 јануари 2022
Категорија: 
Направи сам
Прочитано:
1.844 пати