Сакате да ја скратите косата, ама не знаете дали ќе ви стои? Постои трик да дознаете

17 март 2020

Сигурни сме дека голем дел од вас што нè читате во моментов макар еднаш во животот посакале да имаат кратка коса, но не се осмелиле да го направат тоа затоа што не биле сигурни дали добро ќе им стои, бидејќи би се работело за драстична промена.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by oliver sundermann (@hairdressers_lookbook) onMar 2, 2020 at 10:27am PST

За ова, секако е препорачливо да се консултирате со професионално лице, но доколку сакате да знаете дали имате предиспозиции и малку да се забавувате, направете го следнов трик.

Потребни ви се молив и линијар.

Моливот ставете го хоризонтално под брада. Линијарот поставете го во линијата на увото. Ако одалеченоста помеѓу ресичката на увото и моливот е помала од 5.5, значи дека вашето лице е идеално за кратка фризура.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by oliver sundermann (@hairdressers_lookbook) onDec 7, 2019 at 10:04am PST

 

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by oliver sundermann (@hairdressers_lookbook) onApr 1, 2019 at 12:32am PDT

Доколку пак, растојанието е поголемо, тогаш подолгата коса е подобар избор за вас.

Оваа метода ја развил Џон Фрид, познат како гуру за фризури.

Какви резултати добивте? Споделете со нас :).

 

 

Објавено:
17 март 2020
Категорија: 
Направи сам
Прочитано:
11.913 пати
Извор: 
miss7.24sata.hr