Велигденски кошници за убав празничен декор во домот

15 април 2020

Со оглед на тоа дека ни се наближува еден од најголемите христијански празници, веруваме дека веќе сте и празнично расположени и размислувате како да го украсите домот и трпезата.

Ние денеска ќе ви дадеме неколку идеи како да изгледа вашата велигденска кошница, која често го зазема и централното место на трпезата, односно е декор и во домот.

Зајакот како мотив, не е дел од нашата традиција, но сепак под влијание од Западот, може и низ нашите продавници да се забележат такви украси. Сепак вие можете да си направите ваша композиција и да употребите украси какви што мислите дека треба, а овие примери во продолжение можат да послужат како инспирација.

Покрај плетените корпи, неколку годинини наназад во тренд се и стаклени садови за декорација, кои се користат и за велигденско уредување. Мотивите со сено, трева, мов, гранки секогаш добро изгледаат.

Исто така, комбининациите со суво или свежо цвеќе секогаш ќе внесат топлина. 

Можете да направите и мали гнезда, кои ќе бидат поставени на повеќе места во домот, како и во сечија чинија на велигденската трпеза. 

Панделките секогаш даваат доза на свеченост, па доколку сакате таков стил, не двоумете се да ги украсите кошниците дополнително.

 

 Погледнете уште неколку примери:

 

Објавено:
15 април 2020
Категорија: 
Направи сам
Прочитано:
11.708 пати