Хрватката Ива Радиќ е една од најдобро стилизираните деловни жени на Балканот

26 мај 2023

Поранешниот модел, а сега успешна деловна дама, Хрватката Ива Радиќ важи за една од најдобро стилизираните жени во регионот.

Во јавноста е позната како сопственичка и главен уредник на хрватскиот онлајн моден магазин Journal, а само пред неколку дена во Белград организираше голема журка по повод роденденот на нејзината медиумска модна платформа.

46-годишната Ива, сега мајка на три деца, ја започна својата кариера како модел во 1995-година, кога победи на изборот за убавина „Kraljicu Hrvatske", по што ѝ беа отворени вратите на светската модна сцена.

Имаше плодна манекенска кариера особено во 90-те кога соработуваше со светски дизајнерски имиња и најмногу беше ангажирана во Италија, Англија и Германија.

Од почетокот на 2000-те се посвети на семејниот живот и на нејзините деца, а веќе во 2012 година на голема врата влегува во деловниот свет, кога заедно со Мирела Срна, започнаа да ја уредуваат хрватската франшиза, на руската модна медиумска платформа Buro 24/7.

Во 2014 година, Ива отстапува од овој заеднички проекти и самостојно го основа својот моден магазин Journal.mk, кој воедно важи за еден од најуспешните и најпопуларните во регионот.

Низ годините, а делумно благодарение и на професијата и искуството во модниот свет, Ива изгради беспрекорен стил и несонмнено важи за една од најдобро стилизираните жени на Балканот.

Меѓу деловниот и женствениот изглед, нејзиниот имиџ е успешен баланс во кој подеднакво оставаат печат индивидуализмот и тенденциите.

Фото: Инстаграм @iva.radic

 

Објавено:
26 мај 2023
Категорија: 
Портфолио
Прочитано:
1.570 пати
Тагови: 
Iva Radic