Портфолио: Алесандра Амбросио

20 јуни 2013

По победата на бразилскиот избор за Elite model look, почнува да ја гради кариерата на светските модни писти. Според магазинот Форбс таа е една од најскапо платените манекенки, а магазинот Пипл во 2007 година ја вброи во една од најубавите жени во светот.

Дата на раѓање – 11. 04. 1981 година.

Држава – Бразил

Агенции – Storm model management, Marylin agency, Model management Hamburg

Висока – 177 см.

Боја на косата – смеѓа

Боја на очи – смеѓа

Гради – 86

Струк – 59

Колкови – 89

Насловни  - Glamour, Cosmopolitan,  Elle, GQ, Harper’s Bazaar, Marie Claire, Ocean drive, Vogue

Едиторијал – Vogue

Рекламни кампањи – Armani exchange, Victoria’ s Secret, Guess, Moschino, Revlon, Christian Dior, Giorgio Armani, Dolce & Gabbana

Ревии – Marc Jacobs, Dolce & Gabbana, Chanel, Oscar de la Renta

Други активности – дизајнерка (Sais by Alessandra Ambrosio), активистка (National Multiple Sclerosis Society)

Објавено:
20 јуни 2013
Категорија: 
Портфолио