На почетокот производството беше ограничено само на детска облека, но од шеесетите години го проширија производството на чевли за возрасни, чанти и ready to wear колекции.

Сопственик - LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton Inc

Држава - Франција

Креативен директор - Фиби Фајло

Производство - облека, чанти, чевли, парфеми

Типови колекции – ready to wear, ресорт колекции

Модна недела – Париз

Познати клиенти – Кајли Миног, Гвинет Палтроу, Мадона, Анџелина Џоли, Џенифер Анистон

Заштитни лица – Керен Елсон, Дарија Вербов, Стела Тенант

Продажба - Net-a-porter, Bergdorf Goodman

7

Објавено:
6 ноември 2013
Категорија: 
Портфолио