Сукулентот што ќе блесне како ѕвезда во вашиот дом

29 јули 2022

Размислувате да го освежите вашиот дом со ново и необично растение кое ќе го привлече вниманието на секој гостин? Huernia somalica hybrid е вистинскиот избор за вас.

Овој впечатлив сукулент ќе блесне како ѕвезда во вашата соба и ќе го разубави секој простор со своите различни видови и живописни бои.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Pui Pipim (@pipim.gallery)

Huernia somalica hybrid е еден од бројните видови на фамилијата на сукуленти на хуернија кои влечат потекло од јужноафричките земји, а она што е најпрепознатливо за овој вид е неговата ѕвездена форма, како и силните контрастни бои и бодликава текстура.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by ping_cactus (@ping_cactus)

Листовите на овој суклуент се сочни, но и покрај тоа, ова растение бара повеќе грижа, редовно наводнување, особено во текот на летото и не поднесува директна изложеност на силна сончева светлина.

Покрај тоа, Huernia somalica hybrid не се справува добро ниту со преголем студ, но затоа пак, за неговиот „тежок карактер" компензира со тоа што не бара пресадување.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by ping_cactus (@ping_cactus)

Месестите ѕвездички на овој сукулент најчесто ќе ги најдете во бела боја со благи беж тонови, па оваа вистинска ѕвезда во светот на сукулентите несомнено ќе го разубави вашиот дом или пак ќе биде совршениот подарок за некој близок.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Pui Pipim (@pipim.gallery)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by ping_cactus (@ping_cactus)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by ping_cactus (@ping_cactus)

Објавено:
29 јули 2022
Категорија: 
Останати
Прочитано:
179 пати