Летни намази: Како до брз и здрав оброк без готвење во кујна

14 јули 2022

На кој му се седи в кујна над шпорет во жешките летни денови? Нам дефинитивно не!

Во ситуации кога сакаме да каснеме нешто набрзина, а немаме ниту време ниту трпение да готвиме, честопати посегнуваме по брзата храна како најлесно решение, но сите сме свесни дека тоа не е здрав избор. Наместо тоа, далеку подобра варијанта би била да се одлучиме за некој ладен и вкусен намаз кој ќе ги задоволи нашиот глад и нашите сетила во исто време.

Овие неколку примери за летни намази се подготвуваат бргу и лесно, а траат со денови. Намачкајте по слој два на парче леб или двопек и веќе имате одличен здрав оброк кој ќе ги замени конзервираните паштети и млечни намази од продавница.

Сега е сезона на модар патлиџан, па би било одлично да подготвите некој источен деликатес како што е познат како баба гануш, а ако сакате наут или цвекло, проверете некој рецепт за хумус.

Ова се неколку инспирации што ги споделуваме со вас:


Хумус од наутБаба гануш


Хумус од цвеклоНамаз од сушен доматНамаз од спанаќ

Објавено:
14 јули 2022
Категорија: 
Вкусно
Прочитано:
479 пати