Овој викенд правиме Нутела торта што не се пече!

20 септември 2019

Ако сте обожавател на чизкејк, но веќе ви здодеаја сите варијанти што досега сте ги испробале, овој петок ви предлагаме нов рецепт за кој знаеме дека ќе ни бидете благодарни.

Можеби кога ќе помислите на комбинацијата на Нутела и сирење нема да бидете многу среќни, но верувајте дека вреди да пробате.

mums_pantry

Потребно:

250 грама мелени бисквити

100 грама путер

Малку мелени лешници

400 грама Нутела

500 грама крем сирење

80 грама шеќер во прав

Pinterest

Подготовка:

Во мелените бисквити додајте го стопениот путер, една лажица Нутела и мелените лешници. Смесата добро измешајте ја, па ставете ја во калап за моделирање обложен со хартија за печење и добро стиснете ја. Ставете ја во ладилник на некое време.

Остатокот од Нутелата измешајте го со крем сирењето и шеќерот во прав и мешајте со миксер. Добиената смеса распоредете ја по површината на смесата што претходно ја ставивте во ладилник. Одозгора украсете со мелените лешници што ви останаа или нешто по ваш избор. Ставете ја во ладилник добро да се излади и можете да ја послужите.

Прекрасно, нели?

Инфо: Miss 7.24sata.hr

Објавено:
20 септември 2019
Категорија: 
Вкусно
Прочитано:
946 пати