Пет намирници без кои телото не може

23 ноември 2018

Во време кога здравата исхрана стана исклучително популарна и фотографирана по социјалните мрежи, здравите намирници никогаш не биле подостапни.

Покрај тоа што на телото му треба соодветна исхрана, многу вода, овошје и зеленчук, протеини, постојат одредени намирници кои мора редовно да ги консумирате за да се погрижите за здравјето на време.

Harvard

Постојат пет конкретни намирници кои ако редовно ги консумирате, телото ќе ви биде благодарно за тоа.

1.Овес

The Holistic Ingredient

Оваа намирница содржи многу протеини и влакна кои се совршени за одлично варење, а го намалуваат и холестеролот. Од друга страна пак, може да го намали ризикот од срцеви болести, а е исклучително вкусен со што и да го комбинирате.

2.Риба

Joy of kosher

Богата е со омега 3 масни киселини кои се исклучително важни, здрави масти кои помагаат за правилно функционирање на телото. Докажано е дека го намалуваат нивото на триглицериди, помагаат за правилно функционирање на мозокот, го подобруваат расположението, па дури ја измазнуваат и кожата.

3. Домати

Abel Cole

Научниците за доматите велат дека се одлични, особено за мажите, бидејќи го намалуваат ризикот од рак на простатата, а помагаат и во борбата со болестите на срцето. Задолжително, секогаш обидете се да најдете свежи и квалитетни домати и да не ги лупите.

4.Јаткасти плодови

Consumer Reports

Овие плодови содржат незаситени масти и витамин Е кој може да помогне во намалување на ризикот од срцеви болести. Витаминот Е исто така е антиоксиданс кој помага во намалување на ошѓтетувањето на слободните радикали. Редовно консумирајте ореви, бадеми, костени, ф’стаци и друго.

5.Соја

The Beijinger

Сојата и сите намирници од соја може да ви помогнат во намалување на холестеролот, а некои научници тврдат и дека помага во борбата против ракот. Она што најчесто можете да го најдете во продавниците и е одлично е тофу сирењето кое го обожаваат сите.

Инфо: Fashioner.hr

Објавено:
23 ноември 2018
Категорија: 
Вкусно
Прочитано:
987 пати