Шарени божиќни колачиња

29 ноември 2017

Во пресрет на празничната сезона, во презентираме лесни божиќни колачиња, шарени и шеќерни што сигурни сме ќе ви го привлечат вниманието.

Ако немате многу време, или сте можеби малку мрзеливи за готвење, а сепак сакате да направите нешто благо, ова е вистинскиот рецепт.

Потребни состојки:

2 ¾ шолји брашно

1 лажичка сода

½ лажичка прашок за пециво

¾ чиста сол

225 грама стопен путер

1 ½ шолја бел шеќер

1 големо јајце

1 лажичка екстракт од ванила

3 до 4 лажици матеница (обезмастено млеко),

За декорација:

Неколку лажици матеница

Трошки или шеќер во боја

 

Подготовка:

1.Загрејте ја рерната на 180 степени

2.Во мал сад помешајте ги брашното, содата, прашокот за пециво и солта

3.Во поглем сад, помешајте ги путерот и шеќерот додека смесата не стане лесна и воздушеста. Додајте го јајцето и ванилата и промешајте, а потоа постепено додавајте ги сувите состојки и истовремено мешајте со миксер. На крајот, додајте го обезмастеното млеко додека смесата не стане мека, но не и водена.

4. Со лажичка земајте од тестото и формирајте топченца кои ќе ги ставате во плек на кој претходно сте ставиле хартија за печење. Оставете простор помеѓу топченцата, затоа што со текот на печењето ќе се рашират. Откако ќе ги наредите, со четка премачајте го секое колаче со обезмастено млеко и израмнете ги малку врвовите, па потоа додајте ги трошките или шеќерот во боја.

5. Печете 8 до 10 минути или додека колачињата не добијат златна нијанса. Исклучете ја рерната, а колачињата оставете ги уште две минути внатре, пред да ги извадите.

6. Послужете со млеко, чај, какао, топло чоколадо или што и да ви е вкусно.

Објавено:
29 ноември 2017
Категорија: 
Вкусно
Прочитано:
1.048 пати
Извор: 
Popsugar