Сочен колач со праски што ќе го обожавате!

16 јули 2019

Сега е вистинско време да направите сочен колач со праски, бидејќи можете да ги најдете буквално секаде, посочни и повкусни од кога и да е.

Покрај тоа што секое лето обожаваме да ги јадеме свежи, постојат прекрасни рецепти во кои можете да ги вметнете и да направите совршен десерт.

Ако на и онака вкусните праски им додадете карамела и сочно тесто, тогаш имате полн погодок и забава за целото семејство.

Потребно:

-3/4 путер

-Пола шолја кафен шеќер

-Две, три излупени и исечени на кришки праски

-Пола шолја бел шеќер

-Едно јајце

-Малку екстракт од ванила

-Шолја и половина брашно

-Половина прашок за пециво

-Пола лажичка сол

-Пола шолја млеко

food_network

Подготовка:

Најдете соодветно кружно тавче во кое ќе ја печете тортата и добро намачкајте го со путер. На дното, ставете малку кафен шеќер и добро наредете ги кришките праски така што ќе го покриете дното. На страна, добро измешајте го путерот и белиот шеќер додека смесата не се соедини. Потоа, додајте го јајцето, екстрактот од ванила, брашното, прашокот за пециво и млекото и добро промешајте. Смесата ставете ја врз праските и печете на 180 степени околу 40 минути. Извадете го колачот од тавата и превртете го така што да се гледаат праските. Послужете со сладолед!

whole_and_heavenly_oven

post-_hey_modest_marce.  

Добар апетит.

Објавено:
16 јули 2019
Категорија: 
Вкусно
Прочитано:
2.369 пати