Викенд рецепт: Џин-тоник крофни

6 март 2021

Крофни се секогаш добра идеја. Викендов е постудено, па зошто да не го затоплите домот со мирис на тазе домашни крофни.

А можете да ги надградите со посебен прелив од џин-тоник.

Рецепт за класични крофни можете да го најдете тука, а во продолжение:

Рецепт за глазура

Потребни состојки: 10 големи лажици шеќер во прав, 4 големи лажици џин, 2 големи лажици тоник, 4 лажички сок од лимон

Подготовка: Сите состојки ставете ги во здела и мешајте со маталка или миксер, се' додека не добиете густа и леплива глазура. Кога крофните сосема ќе се изладат, ставете ги на решетка или чинија и врз секоја нанесете по една до две лажици глазура.

 

Објавено:
6 март 2021
Категорија: 
Вкусно
Прочитано:
1.417 пати