Викенд рецепт: Плочки од јогурт за вистинско освежување

5 јуни 2021

Брзо, вкусно и освежувачко!

Ете вака би можеле да го опишеме нашиот денешен предлог за викенд рецепт. За помалку од 10 минути можете да подготвите десерт кој може да биде и замена за појадок, а со оглед на тоа дека е здрав, можете да го јадете и вие и вашите најмали членови на семејството без грижа на совест.

Ќе имате чувство како да јадете сладолед, а притоа ќе бидете сити со часови.

Плочките со овошје и граноли се вистинска енергетска бомба за почеток на денот. 
Наш предлог е да ги вклучите сезонските овошја, како јагодите на пример, но совршено ќе се вклопат и малини, банани, киви и манго. Можете да додадете и различен тип ореви и семки, а ако сакате дополнително додадете и темно чоколадо.

Во продолжение начинот на подготовка:

Состојки: 700мл јогурт, 3 лажици мед, 120 граноли, 200 гр сечкано овојшје

Подготовка: тавата или лимениот плек обложете го со хартија за печење. Со сад измешајте ги јогуртот и медот па смесата истурете ја на хартијата и измазнете со лажица. 

Одозгора ставете го овошјето и гранолите. Оставете во замрзнувач околу 5 часа, може и повеќе, па исечете на плочки или кршете на помали делови ако ви е попрактично. 

Потоа, можете плочките да ги ставите во најлон вреќички и да ги чувате во замрзнувач.

Уживајте во рецептот на кој ќе му се навраќате :)

 

Објавено:
5 јуни 2021
Категорија: 
Вкусно
Прочитано:
929 пати