Викенд рецепт: Ви подготвивме здрав и вкусен појадок!

10 април 2021

Посегнуваме по кафето и забораваме дека појадокот е најважниот оброк во денот. Кафето не може да го замени појадокот, ниту кога е во прашање енергијата, а кога нема да појадувате, ризикувате да сте мрзоволни и нервозни во текот на целиот ден, а уморот полесно ве совладува.

Појадокот влијае врз метаболизмот и слабеењето и е една здрава животна навика која треба да почнете да ја практикувате уште денес. 

Без многу да должиме, во прилог убаво спакуван, избалансиран предлог за појадок.

Потребни состојки:

1 јогурт - 1 јаболка сечкана на коцки - 1 лажица мед - 50 гр сечкани бадеми - пола лажичка цимет - 30 капки прополис - 3 лажици овесни снегулки и суво или свежо овошје по избор.

Подготовка

Јаболките гответе ги додека не омекнат, а потоа од нив направете каша во блендер.

Во вода на оган додадете ги овесните снегулки за да направите хомогена смеса со постојано мешање.

На пирето од јаболки и овесот, додадете ги бадемите, циметот, прополис и мед. 

На крајот додадете го сечканото суво или свежо овошје и појадокот е подготвен. 

Објавено:
10 април 2021
Категорија: 
Вкусно
Прочитано:
470 пати