Вкусен сладолед со само три состојки што сигурно ги имате дома

18 јуни 2019

Иако деновиве времето постојано е дождливо, а се чини такво ќе остане и до крајот на неделата, тоа не е причина денеска попладне да го направиме највкусниот сладолед.

Ако си помисливте дека сега треба да одите да набавите намирници, верувајте дека истиот се прави многу брзо и лесно со производи за кои сме сигурни дека веќе ги имате дома.

Одличен е и за вашите најмили бидејќи е направен во домашни услови, но во него ќе се заљубат и сите членови на семејството.

Секако, откако ќе го направите треба да бидете трпеливи за истиот добро да се смрзне во ладилник, па најдобро е да го направите навечер и следниот ден да биде совршениот десерт.

Потребно:

Три замрзнати банани

100 мл. млеко

Две лажици какао

Мед или цимет по избор

Глазура:

80 гр.темно чоколадо

Две лажици кокосово масло

Малку сецкани бадеми, ореви или лешници зависно што имате дома

Подготовка:

Прво нешто што треба да направите е да ги замрзнете бананите неколку часа пред да почнете со подготовка на сладоледот. По неколку часа, извадете ги од ладилникот, прелијте ги со млеко и оставете ги да постојат во сад за да омекнат. Во меѓувреме подгответе го блендерот во кој ќе ги ставите бананите и додајте какао, како и намирниците по желба - мед или цимет и добро мешајте додека смесата не се соедини. Ставете ја смесата во калапи за сладолед и замрзнете преку ноќ. Чоколадото стопете го на пареа, додајте го маслото од кокос, па кога ќе го извадите сладоледот од ладилник потопете го во истото, а одозгора истурете од јаткастите плодови. Вака подготвен, вратете го во ладилник уште некое време.

Инфо и фото: Fashion.hr

Објавено:
18 јуни 2019
Категорија: 
Вкусно
Прочитано:
666 пати