Вкусни рецепти за совршено топло чоколадо во студените денови

19 ноември 2018

Викендов конечно дојде онаа сезона кога секое попладне сакаме да го поминуваме стуткани во топло ќебе со шолја чај или нешто уште повкусно – топло чоколадо!

Вкусот на овој фантастичен пијалок во комбинација со добар филм и топол дом е нешто што секој си гo посакува, а ние имаме рецепт плус за топло чоколадо оваа сезона.

Фото: Cottage Life

Доколку имате време, ова попладне пробајте го сето она што сега ќе ви го презентираме и уште утре ве чекаме со вашите искуства.

Потребно:

Три шолји млеко

Една шолја слатка павлака

Една шолја шеќер

¼ какао

Една лажичка ванила

Парчиња темно чоколадо

Малку сол

 

Подготовка:

Измешајте ги сите состојки, освен ванилата и парчињата чоколадо. Смесата ставете ја да се вари на тивок оган со постојано мешање и бидете внимателни да не почне да врие. Кога целосно ќе се соедини, додајте ја ванилата и парчињата чоколадо и мешајте додека не стане мека.

Откако ќе го направите топлото чоколадо, послужете го со парчиња чоколадо, со бело манчмалоу, а ако сакате нешто повеќе, одозгора со лажичка истурете малку путер од кикирики за слатко – солен вкус. 

Секогаш, во топлото чоколадо можете да додадете и цимет и да наросите малку црн бибер за егзотичен, остар вкус.

Објавено:
19 ноември 2018
Категорија: 
Вкусно
Прочитано:
436 пати