Светската премиера на екранизираната, филмска верзија на бајката и цртаниот филм „Пепелашка“ се случи вчера. Ова е една од бајките што речиси и да нема човек што не ја сака, но покрај тоа, ова ново остварување привлече внимание благодарение на костимографијата.

Сепак, во приказната клучен момент на крајот е чевелот, што е уште една инспирација за дизајнерите.

Токму затоа девет дизајнери на чевли вчера во бутиците на Saks Fifth Avenue во Њујорк и Беверли Хилс се здружија и ги претставија нивните замисли за чевлите на како на Пепелашка од бајката, така и на современата.

Џими Чу, Салваторе Ферагамо, Александре Бирман се само дел од дизајнерите што учествуваа, а во продолжение ви ги претставуваме прекрасните обувки:

Alexandre Birman Alexandre Birman

Charlotte Olympia Charlotte Olympia

Jerome Rosseau Jerome Rosseau

Jimmy Choo Jimmy Choo

Nicholas Kirkwood Nicholas Kirkwood

Paul Andrew Paul Andrew

Renee Caovilla Renee Caovilla

Salvatore Ferragamo Salvatore Ferragamo

Stuart Weitzman Stuart Weitzman

Објавено:
13 март 2015
Категорија: 
Модни додатоци