Веројатно не постои човек на светот кој не слушнал за култните чизми Dr.Martens кои и денеска важат за едни од најобожуваните и најстилските било кога направени.

Доколку есенва планиравте да ја подновите вашата колекција чизми, тогаш Dr.Martens со светки се нешто што мора да го имате.

Истите дефинитивно ќе бидат вистински хит и дел од колекциите на блогерките ширум светот, заедно со едноставни фармерки и маичка, па дури и некој романтичен фустан.

Овие чизми се дел од комбинациите на момците и девојките ширум светот уште од далечната 1947 – ма година, а важат за едни од најиздржливите и најстилските.

Во 70 – тите години тие се повруваат за панк културата, додека во 80 – тите станаа неизбежен дел од лежерните комбинации на тинејџерите.

Она по што се препознатливи е жолтиот конец сошиен преку гумата на долниот дел од обувките, а и по тоа што важат за супер кул обувки за сите генерации.

Како ви се допаѓа нивниот нов модел?

Извор и фото: Modamo.info

Објавено:
13 јули 2018
Категорија: 
Модни додатоци
Прочитано:
167 пати