Шоуто на Викторија Сикрет е едно од најочекуваните во текот на целата година. Доколку на почетокот почна како шоу налик на секоја друга модна ревија, денеска е еден од модните спектакли на врвот во модната индустрија.

o-WING-BACK-570

Она во што се вперени сите погледи и што вистински го одзема здивот на секоја ревија, се ангелските крилја на девојките. Секоја година, крилјата ги носат некои од најпознатите ангели на Викторија, но и нови и талентирани девојки што го заслужиле тоа.

За сето тоа да изгледа светски и толку блескаво на сцената, се грижи една млада, талентирана и тотално „откачена“ девојка - Мараја Хозе ака Килер!

Крилјата се изработуваат буквално од сѐ, почнувајќи од кожа па сѐ до нежна тантела и Сваровски кристали. Со оглед на ова, воопшто и не е чудно што девојките на Викторија чекаат толку долго време да ги прошетаат крилјата на пистата на најочекуваното шоу во годината.

o-KILLER-STUDIO-570

Целата работа со крилјата започнала кога една уметничка, најмена од брендот, направила неколку скици и концепти како би можеле да изгледаат крилјата на девојките. Откако ги фасцинирала со нејзината работа, Мараја и нејзиниот тим веднаш биле ангажирани, пишува Хафингтон Пост.

„Неверојатно е тоа како Мараја ги прави скиците. Откако ќе ги нацрта, таа ни ги прикажува во 3Д издание, каде се поставува и моделот што би требало да ги носи. Кога сето тоа ќе се одобри, нејзиниот тим почнува со работа“, го објаснува процесот креативната директорка на шоуто Софиа Неофиту.

Мараја Хозе - Килер Мараја Хозе - Килер

Откако ќе бидат првично направени, на проба доаѓа Барбара која ги знае сите девојки и знае како секоја една од нив се однесува на сцената.

„Барбара ни е од голема помош, бидејќи таа ни ги презентира крилјата како вистинските манекенки и ние веднаш знаеме што треба да се промени“, појаснува Килер.

o-WING-FRAM-570

Таа објаснува дека промените кај крилјата се прават до последен момент, со оглед на тоа што секогаш може да се јават проблеми и истите да се преголеми или претешки за девојките, или пак нешто да им пречи.

„Потребна е голема концентрација кај девојките за да ги износат крилјата, бидејќи речиси сите се масивни. Најтешките крилја што сум ги направила тежеа 10 киограми и истите ги носеше Линдзи Елингсон. На крајот на денот, не е воопшто важно колку девојката ги сака крилјата, ако се премногу тешки за неа, таа нема да ги носи“, вели Мараја.

o-CANDICE-570

Објавено:
20 ноември 2014
Категорија: 
Модни додатоци