По њујоршките модни писти изминативе неколку дена се газеше со удобен чекор. Наместо на вртоглаво високите потпетици, Модната недела во Њујорк им даде приоритет на ниските и удобни чевли, мокасинки, апостолки, патики... Како впрочем што и целата модна недела беше во знакот на спортската елеганција, така и фокусот во однос на чевлите се задржа на истата тема.

Марк Џејкобс, Мајкл Корс, Rag & Bone, Проенза Скулер се само дел од дизајнерските имиња кои и за следната летна сезона ја продолжуваат тенденцијата за удобен и лесен чекор, одбирајќи своите колекции да ги финишираат со спортски патики во различни бои, апостолки со разресени детали или сандали украсени со ремчиња.

Coach Coach

DKNY DKNY

Elizabeth and James Elizabeth and James

Lacoste Lacoste

Marc Jacobs Marc Jacobs

Rag & Bone Rag & Bone

Proenza Schouler Proenza Schouler

Peter Som Peter Som

Osklen Osklen

The Row The Row

Theory Theory

Trademark Trademark

Zero + Maria Cornejo Zero + Maria Cornejo

 

 

Објавено:
13 септември 2014
Категорија: 
Модни додатоци