Погледнете ги наjвпечатливите модни додатоци од Миланската модна недела

23 септември 2014

Миланската модна недела заврши, а ние во продолжение ќе ви претставиме дел од највпечатливите модни додатоци. Нешто спекаткуларно и мошне иновативно не видовме, но сепак аксесоарите што ги одделивме се едни од must have парчиња за следната пролет-лето сезона.

Грчки сандали од Алберта Ферети

Alberta-Ferretti

Релаксираната колекција на Алберта Ферети ќе се памети по лесните, лелеави фустани, антилоп јакните, но и по сандалите во грчки стил, украсени со тантела, машнички, реси...

Shoes №21

collage1

Во гранџ колекцијата на Алесандро дел Аква, не може а да не се забележат ексцентричните, а сепак елегантни чевли.

Шапките на Макс Мара

collage2

Доколку ги сакате 1970-тите, тогаш нема потреба да потенцираме дека оваа шапка е нешто што мора да го имате. Можеби веќе и имате дома таква, што ве потсетува на детството.

Клач со реси од Салваторе Ферагамо

collage3

Со оглед дека 1970-тите беа присутни на миланската модна недела во голема мера, не изненадува и присуството на ресите, а Саваторе Ферагамо одлучи да ги аплицира на клач чантите, со што создаде една од омилените чанти за пролет 2015.

Чизмите на Етро

collage5

Уште еден пример за употребата на ресите. Комбинацијата на боите ги прави да изгледаат уште попривлечно и нежно.

Ролерите од шоуто на Москино

Moschino

Сите модни додатоци од последното шоу на Москино испирирано од Барби светот се посебни на свој начин и секако Барби. Но, она што сите ги врати во детството се ролерките на четри тркала. Можеби повеќето од нас и нема да се „повозаат“ со нив, но сепак, Москино остана доследен на изненадувањата и спектакуларните шоу-а.

Организираните чанти на Вераче

collage4

Совршени за деловните жени и сите оние што држат до тоа да им бидат работите организирани. Во надворешните џебови може да се ставаат два мобилни телефона, маскара и два сјаја за усни ( за преку ден и навечер). Сепак, чантата има и внатрешни џебови во кои можете да ги ставите овие работи, доколку живеете во метропола каде што нема да ја пропуштат можноста дека нешто им е „при рака“.

Чевлите на Прада

collage6

На прв поглед, сите чевли од ревијата на Прада изгледаат мошне неудобно. А всушност се баш удобни. И покрај тоа што потпетиците се високи, нивната широчина и правилниот пад ги прават овие чевли носливи.

Гладијаторски сандали на Фаусто Пуглиси

Fausto-Puglisi

Уште една варијанта на старите, грчки сандали што ги сретнавме кај Салваторе Ферагамо, „воените“ римски високи сандали, со црни кожени кивчиња  нитни.

Обетките и круната на Долче и Габана

collage7

Кога се ревиите на ова модно дуо во прашање, едноставно се нурнувате во луксузноста не само на облеката, туку и на модните додатоци, од клач чантите, преку обетките до круните. Се' е скапо, со многу орнаменти, прекрасно, а годинава со шпанско-сицилијански допир.

Чевлите на Марни

collage8

Обувките на овој бренд се мешавина од јапонски сандали, новите технологии и модерната страст кон спортот.

Чанти како кутија од Ермано Скервино

collage9

Овие коцкасти чанти се достапни во повеќе варијанти, од класични цени и бели, до оние во разни бои и со принт. Одличен моден додаток за страствените љубителки на модата.

Турбаните на Мисони

collage10

Турбаните се уште не си заминуваат од модната сцена, а Мисони го потврди тоа. Нивниот предлог е марама во многу бои, завиткана како крпа за коса после туширање.

Ресите и накитот на Армани

Giorgio-Armani

Колекцијата „Пустина“ на Армани беше вистински погодок. Иако модните додатоци во прв момент нема да ви го земат вниманието, ако погледнете подобро тие се мошне впечатливи. Малите чанти за преку рамо во метални нијанси и со реси се нешто што секоја девојка би го посакала, а светкавите ѓердани, во форма на кругови се навистина освежувачки момент.

Giorgio-Armani2

 

 

 

 

 

 

Објавено:
23 септември 2014
Категорија: 
Модни додатоци