Ве потсетуваме на култните обувки од филмовите

3 април 2015

За тоа колку жените ги сакаат чевлите, многу пати сме зборувале и сè е јасно. Но, денеска ви презентираме листа на култни обувки од филмовите.

1.Волшебникот од Оз, 1939

THE WIZARD OF OZ

Листата не може да се замисли без црвените чевлички на Дороти од филмот „Волшебникот од Оз“. Со боја на рубин, ова се вистински безвременски обувки.

2.Црвените чевли, 1984

THE RED SHOES

Откако облече црвени балетанки, балерината не можеше да престане да игра. Тоа е најубавата, а воедно и највпечатливата сцена во филмот Црвените чевли (The Red Shoes)

3.Пепелашка, 1950

3

Не постои шанса дека нешто убаво ќе се случи откако жената ќе изгуби чевла, но тоа не важи за Пепелашка и нејзините стаклени чевли, кои беа патот до принцот.

4.Појадок кај Тифани, 1961

Breakfast at Tiffany's - filmstill

Одри Хепберн е позната дама со префинет вкус, која преферира да носи балетанки, но со улогата на Холи во ова филмско остварување, успеа да наметне вистински тренд. Балетанките станаа ултимативен симбол на стил.

5.Барбарела, 1968

Jane Fonda in 'Barbarella'

Џејн Фонда го крена футуризмот на повисоко ниво како Барбарела која ја спасува галаксијата во сребрени чизми до колена.

6. Убава жена, 1990

PRETTY WOMAN

Невозможно е да не се вљубите во Џулија Робертс и нејзините кожени високи чизми, кои беа вистински хит во 1990-тите, а се голем тренд и денес.

7.Без поим (Clueless), 1995

CLUELESS

Комбинацијата на чевли со еднобојни доколенки во ова филмско остварување, најдобро ја прикажува модата на 1990-тите.

8.Убиј го Бил, 2003

Kill Bill: Vol. 1

Во познатиот акциски фил, Ума Турман носи жолти Аsics патики што ја симболизираат ултимативната женска сила, која можевме да ја видиме во авантурите на Ума, односно ликот што го игра.

9.Ѓаволот носи Прада, 2006

DWP-96 Andy’s (Anne Hathaway) outfit features a black

Затоа што секоја модна преобразба започнува со високи, Шанел чизми.

10.Сексот и градот, 2008

11

Позната како луд вљубеник во чевлите, Кери Бредшо ги прослави сините чевли на Маноло Бланик, кои беа нејзин избор за свадбата со Ѕверката.

Објавено:
3 април 2015
Категорија: 
Модни додатоци