Десетте најубави жени според науката

13 март 2017

Често слушаме дека убавината е релативна работа. Старите Грци пак, имаат точна формула за совршената убавина.

Така, според нивната теорија со грчкиот златен сооднос на убавина „Фи“, дамата која има 91.95 отсто симетрично лице е Амбер Херд.

Еден од најдобрите естетски хирурзи, Џулијан де Силва, го потврдил ова користејќи ги најсовремените техники на мапирање на лицата. Цртите на лицето на актерката се најблиски до дредвната формула за совршеност.

„Со оваа револуционерна технологија, ги решивме некои од мистериите во однос на тоа што значи некој да биде фицички убав. Резултатите покажаа дека неколку познати актерки и модели имаат црти на лицето многу блиски до тоа што древните Грци го сметале за совршенство“, објаснува хирургот.

Кога се работи за поединечни делови од лицето, листата изгледа вака:

Најубав нос:

Амбер Херд – 99,7% симетричност

Мерилин Монро – 99.6%

Емили Ратајковски – 99.56%

Хелен Мирен – 98.2 %

Скарлет Јохансон – 97.1 %

 

Најубави очи

Скарлет Јохансон – 95.95%

Ријана – 95.85%

Мерилин Монро 95.8%

Кејт Мос  - 95.75%

Кара Делевињ – 95.14%

 

Најубави усни

Емили Ратајковски – 96.7 %

Мерилин Монро 95.7 %

Кајли Џенер 95.02 %

Натали Портман 94.3 %

Анџелина Џоли 93.82 %

 

А во продолжение погледнете кои се 10-те дами што имаат речиси совршена симетрија на лицето:

 Амбер Херд – 91.98%

Ким Кардашијан – 91.39%

 

Кејт Мос – 91.06

 

Емили Ратајковски – 90.8%

 

Кендал Џенер – 90.18%

 

Хелен Мирен – 89.93%

 

Скарлет Јохансон – 89.82%

Селена Гомез – 89.57%

 

Мерилин Монро – 89.41%

 

Џенифер Лоренс – 98.24%

Објавено:
13 март 2017
Категорија: 
Сцена
Прочитано:
3.692 пати