Џорџ Клуни - од оние мажи што се како виното

6 мај 2022

Актерот Џорџ Клуни денеска го прославува 61. роденден. Ако се навратиме на тоа како изгледал како тинејџер или на почетоците на кариерата, тој е дефинитивно од оние мажи што со годините стануваат сè поубави.

Пред неколку години истражувањето на група научници предворени од естетскиот хирург, доктор Џулијан де Силва за најубавите жени и мажи во светот, резултираше со тоа дека Амбер Харт и Џорџ Клуни ги имаат најсовршени лица (според математичка формула што ја користеле античките Грци).

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by George Clooney + Amal Clooney (@_george_clooney_official_) onApr 1, 2020 at 10:47pm PDT

Токму затоа денеска ќе направиме ретроспектива на тоа како изгледа, а пропратено со неколку интересни информации, што можеби и не сте ги сретнале.

Џорџ Клуни првин бил новинар. Неговиот татко, Ник, бил познат локален водител и новинар, па првите професионални искуства на актерот биле во светот на новинарството. Една од најголемите желби на младиот Клуни биле да стане бејзбол играч, но и покрај тоа што успеал да се квалификува да биде дел од тимот „Cincinnati Reds“, никогаш не бил регрутиран.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by George Clooney + Amal Clooney (@_george_clooney_official_) onNov 25, 2019 at 2:15am PST

Пред да стане познат актер, а во последните години сè повеќе се посветува на продуцентската и режисерска кариера, тој имал мали улоги во филмски пародии. „The Return of the Killer Tomatoes“ е филмот со кој ќе биде забележан. Сепак, најголемиот пробив, а воедно и популарност, ќе ја доживее со улогата на докторот Даг Рос во серијата „Ургентен центар“.

Инаку, неговата тетка Розмари Клуни, била позната пејачка и актерка во златното доба на Холивуд. 

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by @80s_ultra onMay 6, 2020 at 12:20am PDT

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Marie Claire Italia (@marieclaireitalia) onMay 6, 2020 at 12:59am PDT

Џорџ Клуни бил запишан на два универзитета “Кентаки“ и “Синсинати“, но никогаш не дипломирал. Го нарекуваа „Вечниот ерген на Холивуд“, но во 2014 им покажа дека грешат. Адвокатката Амал Клуни успеа да му го освои срцето за навек, а и тој неа.

„Го запознав Џорџ кога имав 35 години. На почетокот се криевме во мојот стан во Лондон и за многу скоро знаев дека никогаш не сакам да бидам со некој друг. Не можев да спијам кога бевме одвоени, тешко ги читав пораките или писмата што тој знаеше да ги скрие во мојата чанта. Она што го најдов со тебе е љубов какво што секогаш се надевав дека постои", рече сопругата на актерот во една пригода.

Татко е на близнаците Ела и Александар, кои во јуни ќе наполнат четири години, а во изјава за „Дејли Мејл“ ќе рече:

„Не плачат. Јас плачам повеќе од нив. Во последно време плачам четири пати дневно, затоа што сум многу изморен – признава актерот.

На прашањето, се сеќава ли како беше во времето кога бил сингл и немал вакви грижи, ќе се пошегува:

-Нели беше супер? Но, од шести јуни, кога Амал (39) и јас ги добивме Александар и Ела, мојот живот се смени на начин на кој не можев ниту да претпоставам. Иако не бев сосема свесен за тоа каков ќе биде животот потоа, сите мои пријатели имаат деца и на 20-тина од нив сум им кум и знаеш во што се впуштам. Но, она што ме изненади е колку е покомплицирано да се грижиш за близнаци, отколку само за едно дете. Тоа не е само двојно повеќе работа, повеќе е од тоа е. И не е за мене толку многу работа, бидејќи тие не знаат сè уште дека постојам! Сè што прават е што спијат и јадат и јас немам ништо што да им дадам освен шишенце со млеко од време на време и тие тогаш се среќни. Амал е нивниот центар сега. Јас дури и не разбирам што се случува. Но, ѝ се восхитувам на мојата сопруга, затоа што таа ги дои, станува на два часа за да ги нахрани и љубовта што ја имаат за неа е нов видик и тоа е прекрасно нешто – изјави тогаш Џорџ.

Признава дека бил подготвен да се откаже од татковството.

-Видете, јас имам 56 години и мислев дека ова никогаш нема да ми се случи. Мислев дека мојот живот ќе биде фокусирана на мојата кариера, не на врските и на некој начин го прифатив тоа. А потоа ја запознав Амал и си помислив, ја имам оваа прекрасна врска, ова е неверојатно убаво. И одеднаш ние ги имаме овие две гулапчиња, кои секој ден ме засмејуваат.

Свесен е дека не е баш млад татко, но тоа не го обесхрабрува.

-Постои ли совршена возраст да се биде родител? Не сум експерт и сум последниот што треба да зборува за тоа како се растат деца. Но, сè што можам е да играм криенка со нив и да се надевам дека ќе успеам да трчам, а не да одам по нив. Секогаш сум чувствувал огромна одговорност кон другите луѓе во светот, но кога имаш свои деца, сфаќаш дека си одговорен и за нивните живот на начин на кој дотогаш не си бил. Сфаќаш дека сакаш да бидеш пример што ќе го следат. Сакам да бидам сигурен дека моите деца ќе сфатат дека уште од раѓање имаат работи што другите деца за жал немаат, не по нивна вина. Можеа да се родат во Сирија на пример, и нивниот живот ќе беше сосема различен. Предизвик е деца што се родени од познати родители да ги израстеш во луѓе полни со емпатија кон другите што не се толку среќни колку и тие. Тоа е важна работа на која мора да ги научиме со Амал – смета Џорџ.

Кога е стилот во прашање оделата и белата кошула се неговиот сигурен сојузник. Речиси и да не сме го виделе без одело, а и зошто би, совршено му стојат, нели?

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Getty Images Italy (@gettyimagesitaly) onMay 6, 2020 at 12:18am PDT

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by GQ Italia (@gqitalia) onMay 6, 2020 at 12:00am PDT

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Fotogramas (@fotogramas_es) onMay 5, 2020 at 11:00pm PDT

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by (@mozistar) onMay 5, 2020 at 10:38pm PDT

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Wazaiii (@wazaiii) onMay 5, 2020 at 9:41pm PDT

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Rosa Petropoulou (@rosa_petropoulou) onMay 5, 2020 at 4:20pm PDT

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by CIAK (@ciakmag) onMay 6, 2020 at 1:25am PDT

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by George Clooney + Amal Clooney (@_george_clooney_official_) onDec 2, 2018 at 6:33am PST

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by George Clooney + Amal Clooney (@_george_clooney_official_) onMay 31, 2018 at 12:47pm PDT

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by George Clooney + Amal Clooney (@_george_clooney_official_) onFeb 15, 2018 at 12:04pm PST

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by George Clooney + Amal Clooney (@_george_clooney_official_) onSep 11, 2017 at 11:07am PDT

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by George Clooney + Amal Clooney (@_george_clooney_official_) onJun 5, 2017 at 11:30am PDT

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by George Clooney + Amal Clooney (@_george_clooney_official_) onApr 19, 2019 at 3:53pm PDT

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by George Clooney + Amal Clooney (@_george_clooney_official_) onMay 29, 2017 at 11:25pm PDT

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by George Clooney + Amal Clooney (@_george_clooney_official_) onMay 22, 2017 at 9:19am PDT

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by George Clooney + Amal Clooney (@_george_clooney_official_) onMay 22, 2017 at 2:01pm PDT

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by George Clooney + Amal Clooney (@_george_clooney_official_) onApr 14, 2017 at 5:28am PDT

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by George Clooney + Amal Clooney (@_george_clooney_official_) onApr 10, 2017 at 2:43pm PDT

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by George Clooney + Amal Clooney (@_george_clooney_official_) onMar 15, 2017 at 11:04pm PDT

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by George Clooney + Amal Clooney (@_george_clooney_official_) onJan 25, 2017 at 9:42am PST

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by George Clooney + Amal Clooney (@_george_clooney_official_) onOct 28, 2016 at 6:42am PDT

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by George Clooney + Amal Clooney (@_george_clooney_official_) onOct 3, 2016 at 10:00am PDT

 

 

Објавено:
6 мај 2022
Категорија: 
Сцена
Прочитано:
2.353 пати
Тагови: 
Џорџ Клуни