Хилари Даф за родителството во изолација: Понекогаш се прашувам дали си ги мразиме децата

27 април 2020

Актерката и пејачка Хилари Даф (32) е мајка на две деца - Лука (8) и Бенкс (1). И без разлика дали сте позната личност или не, доколку сте родител, во овој период на изолација се соочувате со истите проблеми - како да постигнете мир во куќа и да ги анимирате децата, а притоа да не се запостават останатите домашни обврски и нивното училиште.

Токму на таа тема Даф зборува во интервјуто за „Космополитен“. Како вели, нејзиното расположение се менува од благодарност и среќа до максимална исцрпеност.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Hilary Duff (@hilaryduff) onMar 22, 2020 at 11:34pm PDT

„Исцрпувачки е, навистина многу. Имам денови кога мислам дека сум поместила планини и заслужувам медал. А потоа има денови кога си мислам: „Како воопшто можам да се жалам? Сите сме здрави имаме двор и имаме базен“. Но, реално е тешко. Знам дека голем број од луѓето ќе го осудат моето „кукање“. Луѓето што го имаат тоа што им е потребно. Се чувствувам навистина благодарно. И сите, без разлика кој сте и што, чувствува загуба на некое ниво. За среќа, кај нас тоа не е загуба на човечки живот, туку животни промени што (ќе) влијаат на сите. И во ред е да ги испочитувате вашите чувства“, вели актерката.

Даф додава дека како и секој родител, таа и нејзиниот сопруг се трудат максимално да го исполнат времето на нивните деца.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Hilary Duff (@hilaryduff) onFeb 9, 2020 at 9:32am PST

„Искрено, повеќето од деновите се добри. Имав само неколку навистина тешки денови кога се чувствував навистина без енергија, исцрпетно и истрошено од моите деца. Нема да лажам, децата се напорни. Секој ден кога легнувам во кревет разговараме со сопругот и се прашуваме: „Дали ние си ги мразиме децата или за што се работи?“. А потоа, следниот ден кога ќе се разбудиме, веќе е нов ден и лошите чувства поминале, па сме неверојатно благодарни на нашите деца. Забавни се, нè засмејуваат“ вели Хилари, додавајќи дека дека и за децата оваа ситуација е подеднакво стресна.

Според неа, совршенство во вакви ситуации не постои.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Hilary Duff (@hilaryduff) onFeb 16, 2020 at 7:23pm PST

„Сите го чувствуваат стресот. Мислам дека нема човек што се чувствува или ќе рече: „Совршено ни е“. Не е. Ние немаме помош, така што сè што се случува во домот го  решаваме и чистиме сами. Објаснувањето на децата пак, што се случува без да се создаде нервоза, е нешто сосема друго. Но, сонцето грее и јас сум благодарна за тоа. Треба само уште малку да се издржи. Се имаме еден со друг и тоа е сосема доволно“, категорична е актерката, која повторно потенцира дека е благодарна што го споделува ова време со своето семејство и што се трудат максимално да го живеат мигот, сегашноста.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Hilary Duff (@hilaryduff) onMar 30, 2020 at 2:51pm PDT

 

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Hilary Duff (@hilaryduff) onJan 30, 2020 at 8:32am PST

 

Објавено:
27 април 2020
Категорија: 
Сцена
Прочитано:
372 пати