Новак Ѓоковиќ собра светски познати тенисери за неговиот хуманитарен „Adria Tour“

15 јуни 2020

Новак Ѓоковиќ изминатиов период престојува во Белград, каде покрај дружбата со семејството и пријателите, дочека и дел од светски познатите имиња од тенискиот свет.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Novak Djokovic (@djokernole) onJun 13, 2020 at 10:34am PDT

Доминик Тим, Григор Димитров и Виктор Торицки се дел имињата што ќе земат учество, а најавени се и други големи тениски имиња од Европа.

Поводот за нивното доаѓање беше хуманитарниот спортски настан што го организира Ѓоковиќ, „Adria Tour“, кој ќе биде составен од неколку дела.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Novak Djokovic (@djokernole) onJun 12, 2020 at 12:21pm PDT

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Jelena Djokovic (@jelenadjokovicndf) onJun 13, 2020 at 11:52am PDT

Првите натпревари се одиграа викендов во Белград, а победникот е Доминик Тим, следат натпреварите во Хрватска, (Задар, 20-21 јуни), потоа Црна Гора (27-28 јуни) и Бања Лука (3-4 јули).

За жал Македонија е одмината, но тоа не ја намалува позитивната страна на настанот.

Сите собрани средства ќе бидат наменети за хуманитарни проекти ширум регионот, меѓу кои се и програмите на фондацијата „Новак Ѓоковиќ“ за ран развој и образование на децата.

 

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Novak Djokovic (@djokernole) onJun 12, 2020 at 11:44am PDT

Воедно, со овој настан, организаторите сакаат да им помогнат и на тенисерите да се вратат во форма, после долгата пауза предизвикана од пандемијата.

Системот на натпреварување кој ќе се применува се вика „Round Robin",што значи дека секој игра со секого, во две групи, по четири играчи. Односно, секој тенисер ќе има по два меча и уште по еден меч во група, за потоа во финале да се најдат двајцата најдобри.

Програмата вклучува и дублови со познати личности, како и тениски манифестации за деца. Натпреварите ќе бидат пренесувани на каналите на Спортклуб.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Novak Djokovic (@djokernole) onJun 12, 2020 at 11:35am PDT

 

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Novak Djokovic (@djokernole) onJun 11, 2020 at 10:05am PDT

 

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Novak Djokovic (@djokernole) onJun 10, 2020 at 1:07pm PDT

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Grigor Dimitrov Fans (@grigordimitrov.fans) onJun 14, 2020 at 11:11pm PDT

 

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Novak Djokovic Fan Club (@novakfanclub) onJun 14, 2020 at 5:56pm PDT

 

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Novak Djokovic Fan Club (@novakfanclub) onJun 14, 2020 at 6:19pm PDT

 

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Novak Djokovic Fan Club (@novakfanclub) onJun 14, 2020 at 7:07pm PDT

 

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Novak Djokovic Fan Club (@novakfanclub) onJun 14, 2020 at 7:13pm PDT

 

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Everything about tennis (@4_ever_tennis) onJun 14, 2020 at 10:30pm PDT

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Објавено:
15 јуни 2020
Категорија: 
Сцена
Прочитано:
600 пати