Оливија Кулпо: Инстаграм нè доведува до заблуда дека сè е совршено

18 јули 2019

Поранешната Мис Универзум и познат модел, Оливија Кулпо е дефинитивно една од најубавите жени на светот која речиси секојдневно објавува фотографии од нејзиниот живот на социјалните мрежи.

Иако на фотографиите секогаш изгледа совршено, деновиве таа ги изненади обожавателите со една објава во која беше поискрена од кога и да е.

Во истата постираше две фотографии на кои како и секогаш изгледа одлично, но со искрена изјава под истите која ги натера сите на размислување.

На првата фотографија таа изгледа сосема здраво и свежо, додека на втората, зад впечатливата шминка го крие она што многумина не го знаеле.

„Немав апетит, премногу пиев, пушев, не можев да спијам и да јадам, но и понатаму се фотографирав за да можам да постирам објави на Инстаграм. Се преправав дека сè е совршено. Поминував низ многу тежок период кој ме испразни и физички и емоционално, а тоа се забележуваше и по мене. Чувствувам потреба да им кажам на сите оние кои поминуваат низ тежок период дека понекогаш е во ред да не си во ред“, напиша поранешната мисица на Инстаграм.

 
 
 
View this post on Instagram

Looking at the difference between these two photos today, and thought it was important to share something with all of you. 2nd photo, a few months ago: I was depressed. I had no appetite, was drinking way too much, smoking, couldn’t sleep, and couldn’t eat. But I was still taking photos on social media and pretending everything was great. I was going through a difficult situation that left me mentally, emotionally, and spiritually bankrupt and it had taken its toll physically. The feeling of despair is a relatable one, so I feel a responsibility to anyone else going through something difficult to say that it’s ok to not be ok. 1st photo is from the other day, and I am looking healthier. I have my appetite back and am treating my body correctly. We’re all too familiar with the “highlight REEL” of Instagram so I wanted to get REAL and tell you it’s not always as amazing as it seems. I’m sharing this because 1. I want to emphasize what we already know: Instagram is everyone’s best version of themselves and their lives. It can trick us into thinking everything is perfect in other’s worlds. Which is NOT true. We are all more alike than we think, navigating life with similar ups and downs; good times and bad. We never really know what someone is going through, so it’s unfair to judge/compare. 2. I hope this helps others who might be going through a hard time and feeling like they need to “have it all together.” Social media can create a crazy amount of pressure to live up to an idealistic standard of “perfection” (which obviously doesn’t exist!). Hard times happen and the most important part is putting one foot in front of the other, knowing the moment will pass, and being patient with yourself. No filter is going to take away from the normal ups and downs of life that we all have. Our imperfections/hardships make us all perfectly relatable, taking this journey through life together. I think the more we understand how connected that makes all of us, the easier and more rewarding this life journey can be. Love you guys!!!!!!!

A post shared by Olivia Culpo (@oliviaculpo) onJul 11, 2019 at 10:27am PDT

Овие две фотографии таа ги објавила сè со цел да им покаже на сите нејзини фанови дека работите не секогаш се толку совршени како што тоа изгледа на Инстаграм.

„Уште еднаш ќе го кажам јавно она што сите го знаат: Инстаграм е најдобра верзија од нас и нашите животи. Може да нè доведе до заблуда дека сè е совршено во другиот свет, но тоа е далеку од вистината. Ние сме многу повеќе слични одошто мислиме, низ животот поминуваме низ подеми и падови, добри и лоши времиња. Никогаш не знаеме кој низ што поминува, па не е фер да му судиме на било кој и да се споредуваме“, напишаа таа во објавата на нејзиниот Инстаграм профил.

Таа додава и дека социјалните медиуми можат да му наметнат секому сериозен притисок за да ги задоволат идеалите кои впрочем и не постојат.

„Тешки моменти им се случуваат на сите, а најважно е да бидеме трпеливи и да продолжиме да чекориме знаејќи дека сето тоа ќе помине. Ниту еден филтер не може да ги тргне подемите и падовите што сите ги имаме во животот. Нашите несовршености и тешкотии нè поврзуваат и нè водат низ ова патување наречено живот“, вели манекенката во објавата.

Инфо и фото: tportal.hr

Објавено:
18 јули 2019
Категорија: 
Сцена
Прочитано:
898 пати