Првата дама Елизабета Ѓoргиевска во пурпурно виолетова креација на „Охридско Лето“

6 август 2020

На отворањето на јубилејното 60 издание на Охридско Лето, присуствуваа и претседателот Стево Пендаровски со сопругата Елизабета Ѓоргиевска.

Првата дама се појави во долг лелеав фустан во пурпурна виолетова нијанса, како асоцијација на длабоките нијанси на езерото после полноќ.

Фустанот е обмислен како силуета во два слоја, со асиметрично поставени фалти во горниот дел. 

Зад дизајнот се потпишува македонската дизајнерка Лидија Георгиева, чија инспирација била античкиот театар во Охрид и која како вели, направила спој на елеганцијата и модерната класика.

 За потсетување, на отворените сцени, Антички театар, Долни Сарај, Предворје „Св Софија", како и Црквата „Св. Софија" од 4 до 30 август ќе настапат околу 300 уметници од 19 земји.

Објавено:
6 август 2020
Категорија: 
Сцена
Прочитано:
1.666 пати