„Серпентин“ забавата ја собра британската елита

29 јуни 2018

Познатата лондонска галерија „Серпентин“ веќе 18-та година поставува павилјон во Кенсингтон Гарденс и нарачува уметник кој ќе го проектира. Годинава честа ѝ припадна на мексиканската архитектка Фрида Ескобедо (39). Таа воедно е и најмладиот  архитект кој ја прифатил поканата да дизајнира привремен павиљон, традиција која започна во 2000-та година со Заха Хадид.

Фрида Ескобедо во Шанел

Павилјонот на Ескобедо има облик на заграден двор, кој се сосои од два правоаголни волумени поставени под агол. Таканаречените внатрешни дворови се обележја на мексиканска архитектура. Движечката оска на павилјонот реферира на нултиот меридијан на Гринич, кој стана глобално стандардно обележје за време и географска оддалеченост.

Во галеријата во продолжение погледнете како Ескобадо ја реализираше својата замисла.

Освен павилјонот, „Серпентин“ забавата е интересна поради тоа што на неа секогаш се појавува британската елита од јавниот свет. Модни дизајнери, модели, пејачи, влијателни луѓе се дел од ова случување, чиј домаќин годинава беше модната куќа „Шанел“.

Токму затоа и не изненадува доминацијата на креации од познатиот бренд. Меѓу присутните беа Алекса Чанг, Ели Гоулдинг, Суки Ватерхаус, Лара Стоун, Адвоа Абоа, уредникот на британскиот „Вог“ Едвард Енинфул, Олга Криленко, Јасмин Ле Бон, принцезата Беатрис, Кити Спенсер и многу други...

А како изгледаа гостите, погледнете во продолжение:

Адвоа Абоа во „Шанел“ и Едвард Енингфул

Адвоа Абоа

Алекса Чанг во „Шанел“

Алис Делал во „Шанел“

Алис Нејлор Ана Беатрис Барос  

Ана Бревстер во „Шанел“

Ања Тејлор Џој во „Шанел“

принцезата Беатрис

Каролин Сибер и принцезата Марија Олимпија од Грција

Каролин Сибер во Шанел

Ели Гоулдинг

Елиса Ласовски во „Шанел“

Ела Хант во „Шанел“

Ела Пурнел во Шанел

Ели Бамбер во Шанел

Емилија Викстед

Хармони Корфилд во Шанел

Ирина Лакичевиќ во Шанел

Џена Колман во Шанел

Каја Скоделарио во Шанел

Лејди Амелија Виндсор во Шанел

Лејди Кити Спенсер

Лејди Викторија Хервеј

Лара Стоун во Шанел

Лора Бејли во Шанел

Маргарет Клуни во Шанел

Марија Боргес и Џони Кока

Миа Гот во Шанел

Мими Џу

Принцеза Јуџини

Сабин Гети

Стејси Мартин во Шанел

Суки Ватерхаус во Шанел

Сузи Лау

Јана Пил и Фрида еЕскобедо во Шанел

Јасмин и Амбер ле Бон во Шанел

Олга Криленко

Сабрина Перси

Лорејн Паскал

 

Објавено:
29 јуни 2018
Категорија: 
Сцена
Прочитано:
377 пати