Среќен 60-ти роденден Кортни Кокс

15 јуни 2024

На денешен ден, 15-ти јуни 1964 година е родена познатата американска актерка со богата холивудска кариера, Кортни Кокс.

Нејзината улога како Моника Гелер во омиленото ТВ шоу на многу генерации - „Пријатели" (Friends), ја доведе до меѓународна слава. 

Таа ја играше улогата на Гејл Ведерс во серијата хорор филмови "Врисок" (Scream) и ја основаше Coquette Productions. Таа исто така ја играше Венди во филмот „Приказни за спиење" (Bedtime Stories).

Во нејзиниот приватен живот, Кокс е посветена мајка, која ја балансира својата просперитетна кариера со нејзините семејни обврски. Таа е позната и по нејзините филантропски напори, и поддржува различни добротворни цели.

 

Фото: Getty Images, IMDB, Dimension Films

Објавено:
15 јуни 2024
Категорија: 
Сцена
Тагови: 
Friends