Трејлерот за „Девојката од Данска“ со Еди Редмејн како трансексуалка

3 септември 2015

Пред два дена конечно излезе официјалниот трејлер за новиот филм на режисерот на оскаровскиот „King’s Speech“, Том Хупер – „Девојката од Данска“ со Еди Редмејн во главната улога.

Иако воопшто не се сомневавме, оскаровецот Редмејн уште еднаш покажува дека е брилијантен актер кој може одлично да се снајде во секоја улога.

Овојпат, станува збор за приказната инспирирана од првата жена трансексуалец Лили Елбе, која Редмејн ја олицетворува на навистина посебен начин.

Покрај него, во филмот глуми и новата холивудска надеж, актерката Алиша Викандер која веќе е прогласена за модна икона на новото време.

Инаку, операциите со кои Лили стана жена предизвикаа поделени мислења во светот. Сценариото на филмот е според истоимениот роман, инаку бестселер на Дејвид Еберсхоф, а за филмот го прилагоди сценаристката Лусинда Конокс.

Филмот во кината ширум светот стигнува во февруари 2016, а дотогаш, погледнете го исклучителниот трејлер.

 

Објавено:
3 септември 2015
Категорија: 
Сцена
Прочитано:
664 пати