Твиги: Кардашијан се виновни што денес жените изгледаат како верверици

7 декември 2019

Твиги е една од најлегендарните манекенки кои некогаш се појавиле. За неа може да се рече дека е модна икона на 1960-тите и веројатно предводник на сите супермодели што ќе дојдат после неа.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by (@peace_and_rock_n_roll) onDec 1, 2019 at 6:34am PST

 Со нејзиното појавување се поставија нови стандардни на убавина, па оттогаш на пистата гледаме слаби модели, со андроген изглед - комплетна спротивност на дотогашните убавици со облини, меѓу кои и Мерилин Монро, Брижит Бардо...

Иако нејзиното име се спомнуваше и во негативен контекст, особено оние што беа слаби беа нарекувани „Твиги“.

Но, некогашниот модел денеска изгледа одлично и задоволна е со себе. 

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Twiggy (@twiggylawson) onMar 5, 2015 at 5:26am PST

 Неодамна даде интервју за магазинот „Платинум“, каде зборува за платичните операции и козметичките зафати кои денеска се мошне застапени кај жените. Се користат толку често, како некогаш и кремите против брчки.

Исто така, вели дека да требала денес да стане модел, веројатно не би се снашла добро.

„Мислам дека тоа е така најмногу поради тоа што никако не ми се допаѓа како денес изгледаат манекенките и манекените. Имаат премногу пластични операции. Не ги сакам тие филери кои на луѓето им ги пумпаат лицата. Сите изгледаат како верверици“, категорична е  70-годишната Твиги.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by @50s.60s.70s.80s.90s_ onDec 6, 2019 at 10:14am PST

 На податокот дека последните години бројот на зафати како филери во усни или Ботокс пораснал и тоа не само кај средовечните или повозрасни жени, туку и оние помладите, а причината е што постои масовен тренд да се постигне изгледот на сестрите Кардашијан. 

Од 2016 до сега, бројот на зафати пораснал за 41%. Како пренесува „Би-би-си“, индустријата е вредна околу 2.75 милијарди фунти.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Kim Kardashian West (@kimkardashian) onNov 24, 2019 at 10:53am PST

 А на прашањето зошто луѓето сакаат да изгледаат така, Твиги ќе рече:

„Поради Кардашијан, нели? Тие придонеса за трендот, за кој сметам дека ниту е убав, ниту е привлечен“, вели 70-годишната моделка.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Kim Kardashian West (@kimkardashian) onNov 9, 2019 at 7:33pm PST

 

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Kim Kardashian West (@kimkardashian) onSep 13, 2019 at 10:07am PDT

Инаку, за потсетување, таа од модниот свет се повлече кога имаше 21 година, по што се посвети на актерството. Во интервјуто за споменатиот магазин, изјави дека никогаш не доживеала некој да ја искористи или сексуално злостави, како во случајот со многуте жени кои прозбореа со #MeeToo движењето.

-Одеднаш дознавме сенешто за тие ужасни мажи кои правеле одвратни работи. Мене никогаш не ми се случило затоа што мислам дека никогаш не бев сама. Секогаш имав некој во придружба. Никогаш никој не ми се додворувал. Имав среќа, бидејќи бев невина тинејџерка и мошне “зелена“, наивна. Сепак, запознав неколку ужасни фотографи, а меѓу нив беше и еден мошне познат. Во времето кога почнував ми рече дека сум премногу млада и „да му се вратам кога ќе станам жена“. Излегов, лиев солзи како дожд, се чувствував ужасно. Тој беше ужасен човек - изјави Твиги.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Twiggy (@twiggylawson) onFeb 15, 2018 at 9:51am PST

 

А со својата изјава предизвика бројни коментари - од оние кои се согласуваат со нејзиното мислење, до оние кои сметаат дека сестрите Кардашијан изгледаат убаво. 

Што мислите вие?

Објавено:
7 декември 2019
Категорија: 
Сцена
Прочитано:
12.754 пати