За фановите на крими-документарците: Нетфликс има ново остварување кое нема да ве разочара

15 март 2021

Нетфликс станаа шампиони за true crime документарните филмови па ако сте обожавател на криминални филмови, инспирираниод висти сми приказни, адресата на Нетфликс е неизбежна за вас. 

Платформата овојпат носи нов крими домументарен филм со наслов Murder Among the Mormons. Составен од три дела, документарниот фил  ги разработува настаните околу мистериозниот бомбашки напад на мормонската заедница во Солт Лејк Сити во 1985 година. 

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Bianca Cline (@biancaclinedp)

Нападот кој ја шокираше цела Америка, но и светот дава едно сосем ново светло на мормонската заедница и открива бројни злосторста и неморални дејствија. 

Освен тоа што во самиот напад на црквата загинале  неколку лица, во близина на настанот, во автомобил пронајдени се разни документи кои би ја ставиле мормонската црква во опасност. 

Документарниот филм открива кој е виновен за несреќните случувања, а завршува со неверојатен расплет кој со сигурност ќе ве шокира.  Динамичен и вистинит, погледнете го Murder Among the Mormons.

Објавено:
15 март 2021
Категорија: 
Сцена
Прочитано:
568 пати