Инстаграм модел на 60+: Мароканската модна блогерка ја користи мајка си како модел

11 мај 2021

Мароканската традиционална и шаренолика облека е голема инспирација за модната блогерка Мерјем Слимани, која има 37 години и живее во Ротердам. Но, нејзина уште поголема инспирација е нејзината 68-годишна мајка Најате, која девојката ја става во преден план на својот блог. 

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Meryem (@meryemsfirst)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Meryem (@meryemsfirst)

 

Мерјем има над 55 илјади следбеници, а таа бројка секојдневно расте, благодарение на разноликоста која ја презентираат заедно со својата мајка. Според Мерјем, на следбениците им се допаѓа фактот што станува збор за мајка и ќерка, што се од сосем трета култура или едноставно им се допаѓаат патиките кои ги носи. 

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Meryem (@meryemsfirst)

 

Во 2015 г го отворила својот моден блог, а во тоа време на Најате и' бил дијагноатициран рак. Таа морала да го промени својот изглед во поудобен и лежерен, а на Мерјем тоа и' се допаднало. Блогерката вели дека нејзината мајка секогаш модно ја инспирирала и и' е најголема поддршка.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Meryem (@meryemsfirst)

За Мерјем е важно нејзиниoт блог да пренесе порака дека годините немаат врска со стилот и фактот дека носите хиџаб, не значи дела треба целосно да се затворите. 

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Meryem (@meryemsfirst)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Meryem (@meryemsfirst)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Meryem (@meryemsfirst)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Meryem (@meryemsfirst)

Објавено:
11 мај 2021
Категорија: 
Sweet 40+
Прочитано:
631 пати