Хулахопките во боја се повторно назад во тренд

24 ноември 2022

Во последните неколку години слободно можеме да кажеме дека TikTok ги диктира трендовите на модата и убавината. Традиционално, модата се движи во 20-годишен циклус на трендови, но благодарение на брзото темпо на апликацијата (но и на намалениот опсег на вниманието на нејзините корисници), веќе се враќаме на изгледите што ги носевме пред само 10 години.

Тоа значи дека трендовите од средината на 00-тите години, како шишки, балетанки, полека се враќаат во мода, а најновиот додаток на таа листа е смелите шарени хулахопки.

Фото: Pinterest

Тафтуваните хулахопки во живописни бои имаа свој момент во колекцијата пролет 2023 на Раф Симонс. Тие блеснаа на модната писта на модната недела во Париз на ревијата на Викторија Бекам, додека Марк Џејкобс ги претстави цветните и карираните.

Фото: elle

Фото: elle

Фото: elle

Надвор од модните писти, враќањето на хулахопките во боја го доживуваме првенствено со враќањето на балетанките, кои станаа омилени обувки на генерацијата Z. Уметницата Брижит Крисп го измисли терминот „ballerina sleaze", кој ги комбинира „balletcore" и „indie sleaze" естетиката, за да го опише женскиот edgy тренд, чија популарност расте уште од минатата година.

Фото: Pinterest

Смелите и светли бои се во согласност со движењето на максимализмот што го зафати модниот свет како форма на бегство од реалноста за време на пандемијата. Ексцентричниот тренд на хулахопки се однесува и на враќањето на Twee естетиката, популаризирана од Алекса Чунг и Зои Дешанел со нивниот женствен и привлечен стил во раните 00-ти. Twee ѝ оддава почит на модата од 60-тите, особено на естетиката на супермоделот Твиги и нејзините комбинации со мини здолништа и хулахопки.

Фото: Pinterest

Без разлика дали станува збор за хулахопки во светли неонски бои, ексцентричен дизајн и принт или искинати, можете да бидете сигурни дека ќе доминираат насекаде оваа сезона.

Фото: Pinterest

Објавено:
24 ноември 2022
Категорија: 
Тренд
Прочитано:
1.313 пати