Југославија како инспирација: Хит маички за југоносталгичари

18 јуни 2021

Српскиот моден бренд „Yugochic“ постои речиси една деценија. Зад него стои блогерката и дизајнерка, Огњена Ратајац, која одлучи фасцинацијата со поранешната држава да ја претвори во минималистички кул парчиња, пред се' маици, но и патики, ранчиња, дуксери...

Иако нејзината приказна започнува како бренд за свечена облека, следејќи ги актуелностите и естетиката која доминира кај младите, започнува со минималистички и хипстерски парчиња.

Дизајнот не е нешто невидено, напротив, но многумина се пронаоѓаат во приказната за некогашната држава која ги обединуваше различностите и во која како велат многумина, луѓето биле посреќни.

Yugoshic, Yugosick, Jugošik и Латиница ćirilica, се натписите кои дизајнерката ги фаворизира, а погледнете и како изгледаат:

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Yugochic (@loveyugochic)

 

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Yugochic (@loveyugochic)

 

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Yugochic (@loveyugochic)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Yugochic (@loveyugochic)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Yugochic (@loveyugochic)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Yugochic (@loveyugochic)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Yugochic (@loveyugochic)

Објавено:
18 јуни 2021
Категорија: 
Тренд
Прочитано:
1.078 пати